2017 BOSTON SCIENCE FICTION FILM FESTIVAL
AWARDS & COMMENDATIONS

 

FEATURE FILMS

Best Direction
The Landing”  /  dir: Mark Dodson, David Dodson

Best Performance
Sean Cameron Michael  /  “Last Broken Darkness”

Best Narrative
Without Name”  /  dir: Lorcan Finnegan

Most Original Concept
The Open”  /  dir: Marc Lahore

Best SciFi Action
2307: Winter’s Dream”  /  dir: Joey Curtis

Best SciFright Feature
Broken”  /  dir: Shaun Robert Smith

Best Thriller
Domain”  /  dir: Nathaniel Atcheson

Best Screenplay
Last Broken Darkness”  /  writer, director:  Christopher-Lee dos Santos

Best SciFi Vision
Project Eden: Vol. 1”  /  dir: Ashlee Jensen, Terrance M. Young

Best Visual FX
Teleios”  /  dir: Ian Truitner

Best Found Footage
The Kaos Brief”  /  dir: JP Mandarino
Occupants”  /  dir: Russell Emanuel

Best Documentary Feature
“The Worlds of Philip K. Dick”  /  dir: Yann Coquart

Audience Favorite
The Tomorrow Paradox”  /  dir: Bruce Wemple

Best Re-Discovery
“Energy!!! The Movie”  /  dir: Andrea Marfori

New Voice on the Edge
Immigration Game”  /  dir: Krystof Zlatnik

SciFi 42 Chrononaut Award (Best Time Travel)
The Tomorrow Paradox”  /  dir: Bruce Wemple

Feature Film Honorable Mentions
Anti-Matter” aka “The Worm”  /  dir: Keir Burrows
Diverge”  /  dir: James Morrison
Magellan”  /  dir: Rob York
Nova Seed”  /  dir: Nick DiLiberto
OMG, I’m A Robot!”  /  dir: Tal Goldberg, Gal Zelezniak
Virtual Revolution”  /  dir: Guy-Roger Duvert
Lost Solace”  /  dir: Chris Scheuerman
Electric Nostalgia”  /  dir: Jacob Burns


SHORT FILMS

Emerging Director
James Allen Smith  /  “Haskell”

Best Performance
Dante Basco  /  “Cradle”  /  dir: David Holechek

Best Original Screenplay
Moonshot”  /  writer, director: Matthew Lucas

Best Documentary Short
The Wizard, Oz”  /  dir: Danny Yourd

Best SciFi Comedy
Einstein-Rosen”  /  dir: Olga Osorio

Best Animated Short
Hellevator”  /  dir: Samuel Frederich

Best SciFright Short
The Catalyst”  /  dir: Alan Fine

Best Visual FX
On Sunday” /  dir: David Lea

Best Animation FX
“The Aleph”  /  dir: Cenk Guzelis

Best Creature FX
The Call of Charlie”  /  dir: Nick Spooner

Best Production Design
Embers & Dust”  /  dir: Patrick Biesemans

Best SciFi Vision
The Dark Side” (Il Lato Oscuro) /  dir: Vincenzo Alfieri

Best Science
“Choice In Quantum”  /  dir: Yutang Wang

Short Film Honorable Mentions
Into The Dark”  /  dir: Lucas Hassel
Creation”  /  dir: Ruggero Dalla Santa
Beautiful Dreamer”  /  dir: David Gaddie
Visitors”  /  dir: Alon Juwal
IM Perfekt”  /  dir: Zsuzsanna Koszti
Once Upon A Time In Space”  /  dir: Qishi LI
The Spirit Machine”  /  dir: Timothy Plain
Real Artists”  /  dir: Cameo Wood
Table 51”  /  dir: Joseph Day


BEST WEB SERIES

Nina Unlocked”  /  dir: Martin Hall


BEST WORKSHOP

“The Science of Time Travel”  /  presenter: Dr. Ronald Mallett


AWARD FOR LIVING IN ALTERNATIVE REALITY
(Despite Facts to the Contrary)

President Donald Trump